Projekt pn. Utworzenie placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w Gminie Skawina
- Rodzaje pomocy
- Świadczenia z pomocy społecznej
- Usługi z pomocy społecznej
- Świadczenia rodzinne
- Świadczenie „za życiem”
- Świadczenia z funduszu alimentacyjnego
- Świadczenie wychowawcze 500+
- Zasiłek szkolny
- Stypendium szkolne
- Dodatki mieszkaniowe
- Dodatki energetyczne
- Dodatek dla gospodarstw domowych ogrzewanych gazem
- Dodatek osłonowy w 2024 r.
- Bon energetyczny
- Formy wsparcia
- Dziecko i Rodzina
- Karta Dużej Rodziny
- Klub Rodzica
- Program Szkoła dla Rodziców i Wychowawców – moduł I i moduł II
- Klub Pedagoga
- Placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży
- Klub Młodzieżowy
- Zrób sobie GLOW UP. Spotkania dla młodzieży od 13 do 15 lat
- Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci
- Asystent Rodziny
- Rodziny wspierające
- Gminny program wspierania rodziny
- Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
- Prawo a przemoc
- Gdzie szukać pomocy
- Punkt Informacyjno – Konsultacyjno -Wspierający dla osób uwikłanych w przemoc, osób uzależnionych, członków rodzin z problemem alkoholowym i narkotykowym oraz uzależnień behawioralnych
- Niebieska Karta
- Zespół Interdyscyplinarny
- Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
- Przeciwdziałanie przemocy – przydatne linki
- Seniorzy i osoby niesamodzielne
- Profilaktyka
- Programy i projekty realizowane przez CUS
- Programy realizowane przez CUS ze środków budżetu państwa
- Projekty realizowane przez CUS
- Projekt pn. „KOOPERACJE 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin”, Zadanie „Kooperacje przeciw COVID”
- Projekt pn. „Wzmocnienie potencjału instytucjonalnego Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie”
- Projekt pn. „Utworzenie placówek wsparcia dla seniorów, osób zależnych oraz ich opiekunów na terenie Gminy Skawina”
- Projekt pn. Utworzenie placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w Gminie Skawina
- Pomoc obywatelom Ukrainy / Допомога громадянам України
- Baza Usług Społecznych
Utworzenie placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w Gminie Skawina
PROGRAM: Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020
OŚ PRIORYTETOWA: 9 Region spójny społecznie
DZIAŁANIE: 9.2 Usługi społeczne i zdrowotne
PODDZIAŁANIE: 9.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne w regionie
WARTOŚĆ PROJEKTU: 3 127 137,50 zł
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 2 898 856,46 zł
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: od 01-01-2019 r. do 31-12-2021 r.
Celem projektu jest objęcie działaniami prewencyjno-profilaktycznymi 145 dzieci i młodzieży oraz osób z rodzin dysfunkcyjnych poprzez utworzenie ośrodka wsparcia dziennego (PWD) dla dzieci i młodzieży w Gminie Skawina, a następnie finansowanie jego kosztów funkcjonowania do 31.12.2021 r.
W ramach projektu wsparciem zostaną objęte rodziny i osoby korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej, wsparcia asystenta rodziny, w których realizowana jest/była procedura Niebieskiej Karty, skierowane na podstawie Postanowienia Sądu, objętych nadzorem kuratorski, zamieszkujące na obszarach rewitalizacyjnych oraz inne w których występują problemy opiekuńczo – wychowawcze i deficyty wymagające kompensacji.
Realizacja działań będzie obejmowała dwie formy: opiekuńczą i specjalistyczną określone w Ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Rezultatem będzie uruchomienie placówki wsparcia dziennego z dostępnymi 60 miejscami dla dzieci i młodzieży. Placówka funkcjonować będzie 5 dni w tygodniu (za wyjątkiem Świąt) co najmniej przez 6 godzin dziennie oraz 2 soboty w miesiącu.
Zadania PWD polegać będą w szczególności na zapewnieniu dzieciom i młodzieży opieki i wychowania, wspieracie ich rozwoju, pomocy w wyrównywaniu deficytów szkolnych (pomoc w odrabianiu zadań domowych, w nauce pozwalającej na wyrównanie zaległości w szczególności z matematyki, języka polskiego, języka angielskiego, zajęć kompensacyjnych, reedukacyjnych), prowadzeniu zajęć pozwalających na rozwój zainteresowań (adekwatnie do potrzeb – informatyczne, sportowych, plastycznych, kulinarnych, majsterkowania, teatralnych, turystycznych, ekologicznych, fotograficznych, udział w inicjatywach społecznych), organizacji czasu wolnego (gry zespołowe, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi, udział w lokalnych imprezach, zajęcia sportowo—ruchowe i korekcyjne), budowanie postaw obywatelskich i patriotycznych zachęcanie do podejmowania aktywności społecznych i wolontaryjnych, prowadzenie klubów dyskusyjnych, udzielanie pomocy w rozwiązywaniu konfliktów rówieśniczych, podnoszenia kompetencji społecznych pozwalających na podtrzymywanie więzi rodzinnych i sąsiedzkich, zapobieganiu izolacji społecznej i zawodowej. Z uwagi na łączenie funkcji opiekuńczej ze specjalistyczną w placówce realizowane będą zajęcia socjoterapeutyczne, psychoprofilaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i psychokorekcyjne (rozładowywanie i wyciszenie negatywnych emocji dzieci; wyzwalanie potencjalnych możliwości i mocnych stron; odzyskanie wiary we własne siły oraz zwiększenie motywacji do dalszej pracy; wykorzystanie zainteresowań i zdolności co pozwoli na przeżycie sukcesu i złagodzenie napięć emocjonalnych; wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa, uświadomienie, że z podobnymi kłopotami borykają się również inni; uświadomienie, że trudności mają charakter przejściowy i ustępują dzięki pracy terapeutycznej.
Do udziału w zajęciach zapraszani będą rodzice/ opiekunowie uczestników – dla nich również będą przygotowane specjalne zajęcia podnoszące ich kompetencje opiekuńczo – wychowawcze (z elementami programu „Szkoła dla Rodziców”) oraz prowadzone poradnictwo specjalistyczne – psychologiczne i pedagogiczne.
Cele i założenia pracy z rodziną to pomoc w rozwiązywaniu życiowych problemów rodziny, pomoc w konstruktywnym rozwiązywaniu konfliktów i kryzysów w rodzinie, wspieranie integracji rodziny, wspieranie więzi uczuciowych w rodzinie, odbudowanie funkcji opiekuńczych i wychowawczych rodziny wobec dzieci. Palcówka cztery razy w roku będzie wspólnie z rodzicami i dziećmi organizować spotkania okolicznościowe lub tematyczne. Dzieci i młodzież podczas pobytu w PWD będzie miała zapewniony posiłek, przekąski i napoje odpowiednio do pory dnia i długości pobytu w placówce.
INFORMUJEMY, ŻE:
ZARZĄDZENIEM Nr 148.2019 z dnia 26 kwietnia 2019r.
BURMISTRZ MIASTA I GMINY SKAWINA ogłosił otwarty konkurs ofert na powierzenie organizacjom pozarządowym lub podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie realizacji zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej: „Prowadzenie placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w Gminie Skawina” w latach 2019-2021 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
ZARZĄDZENIEM Nr 190.2019 z dnia 7 czerwca2019r.
BURMISTRZ MIASTA I GMINY SKAWINA poinformował o rozstrzygnięciu otwartego konkursu ofert z zakresu pomocy społecznej: „Prowadzenie placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w Gminie Skawina” w latach 2019-2021 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w Gminie Skawina będzie prowadzona przez
STOWARZYSZENIE SIEMACHA „Siemacha Spot”
INFORMUJEMY:
Placówka wsparcia dziennego będzie funkcjonować w Skawinie ul. Rynek 24 i dysponować będzie 60 miejscami dla dzieci i młodzieży.
Od września 2019 r. rozpoczynamy ciągły nabór dla potencjalnych UP.
Rekrutacja do projektu odbywać się będzie w sposób ciągły spośród :
1) osób korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej, wsparcia asystenta rodziny, w których realizowana jest/była procedura NK,
2) skierowanych na podstawie Postanowienia Sądu, objętych nadzorem kuratorski,
3) zamieszkujących na obszarach rewitalizacyjnych,
4) innych, w których występują problemy opiekuńczo-wychowawcze i deficyty wymagające kompensacji.
Formularz będzie możliwy do pobrania w formie papierowej w Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Żwirki i Wigury 13 w Skawinie oraz w Placówce Wsparcia Dziennego w Skawinie, Rynek 24 lub w wersji elektronicznej na stronie internetowej MGOPS. W przypadku osób niepełnosprawnych, które nie będą mogły złożyć formularza i załączników osobiście i nie będą posiadały dostępu do internetu koordynator projektu (ew. wyznaczona przez niego osoba upoważniona) prześle formularze do wskazanego przez osobę miejsca na terenie Małopolski. Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym w szczególnych przypadkach będzie możliwe w przypadku osób niemobilnych (w szczególności osób niepełnosprawnych – likwidacja zidentyfikowanych barier) dostarczenie i odbiór dokumentów osobiście przez koordynatora projektu lub wyznaczoną przez niego osobę, również w miejscu wskazanym przez potencjalnego UP.
Dokument do pobrania
Potencjalni UP będą mogli złożyć formularz zgłoszeniowy:
– osobiście w siedzibie MGOPS i PWD dostosowanych do obsługi osób niepełnosprawnych,
– pocztą zwykłą,
– pocztą elektroniczną oraz poprzez ePUAP.